Pacjenci

Ponad 60% osób korzystających z oferty CF to kobiety. Taka proporcja utrzymuje się od początku działalności. Co trzecia osoba odwiedzająca to mężczyzna.

Najczęstszymi gośćmi Centrum Fitoterapii są osoby pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. Stanowią one nieco ponad połowę odwiedzających

Grupy wiekowe odwiedzające Centrum Fitoterapii

Schorzenia - zestawienie podsumowujące - kobiety Schorzenia - zestawienie podsumowujące

Schorzenia - zestawienie podsumowujące - mężczyźni  
Po siedmiu latach funkcjonowania CF stwierdzamy, iż dominujące dolegliwości Pacjentów dotyczą układu pokarmowego (zaburzenia trawienia, zaparcia) oraz układu nerwowego (zaburzenia snu, nerwica).

W roku 2009 CF odwiedziło ponad cztery i pół tysiąca osób. Centrum regularnie organizuje forum dla lekarzy i farmaceutów zarówno w swojej siedzibie, jak i w innych miastach. Wydawany przez CF popularnonaukowy kwartalnik „Panacea-leki ziołowe” zwiększa swój zasięg i znaczenie. W Gabinecie Fitoterapeutycznym Pacjenci i Klienci CF zasięgają porad w zakresie ziołolecznictwa, a w Zielarni mają możliwość zakupu leków ziołowych w cenach producenta. Funkcjonująca w Centrum Fitoterapii „Baza Wiedzy” umożliwia dostęp do informacji naukowej oraz analiz dotyczących stosowania i efektów fitoterapii, wykonywanych na podstawie danych z wizyt wszystkich Pacjentów Zielarni.Zaburzenia Trawienia Nadwaga

Zaparcia  
Z nadwagą częściej borykają się kobiety niż mężczyźni.

Na dolegliwości ze strony układu pokarmowego uskarżają się przede wszystkim kobiety. Dotykają jednak one także najmłodszych Pacjentów.

Hiperlipidemia  Zaburzenia trawienia
   
  Hiperlipidemia oraz zaburzenia krążenia okazują się problemem zdrowotnym zarówno kobiet, jak i mężczyzn.


 Nerwice  Zaburzenia snu
   
  Nerwice i zaburzenia snu to problemy coraz większej części społeczeństwa. Niestety należą do niej również dzieci. Co trzynasty mężczyzna przychodzi z dolegliwościami gruczołu krokowego.

Stany zapalne dróg oddechowych  Schorzenia reumatyczne
   
 W okresie jesienno - zimowym i wiosną wzrasta liczba osób korzystających z leków ziołowych wskazanych w stanach zapalnych dróg oddechowych.  Schorzenia reumatyczne w nieco większym stopniu doskwierają kobietom.