Naturalnie na stres

 

Stres - czynnik mobilizacyjny
czy schorzenie cywilizacyjne

 Bardzo często stres odbieramy jako czynnik wyniszczający nasz organizm i przyczyniający się do rozwoju wielu chorób. Jednocześnie musimy pamiętać o pozytywnych aspektach stresu, które pozwalają nam zmobilizować organizm i radzić sobie z codziennymi trudnościami.

Ciągły, długotrwały stres oraz nadmierne pobudzenie nerwowe, zamiast nas mobilizować przyczynia się do rozdrażnienia, rozkojarzenia, nadmiernej nadwrażliwości na bodźce zewnętrzne, problemów z zasypianiem i bezsenności. Przewlekły stres może przyczyniać się do rozwoju dolegliwości spowodowanych zaburzeniami czynnościowymi m.in. przyspieszonej czynności serca na tle nerwowym, bólów oraz zawrotów głowy, a także zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego objawiających się skurczami, bólami brzucha, czy nawet biegunkami.
 

Bardzo częstym zaburzeniem związanym ze stresem jest trudność w zasypianiu, a nawet bezsenność. Wieczorne problemy z zaśnięciem mogą wynikać ze zbyt dużego napięcia i stresu, z którymi zmagamy się w ciągu dnia. W takich sytuacjach szczególnie zalecane są surowce roślinne o działaniu uspokajającym (sedativa).


Naturalnie zioła

Surowce roślinne o działaniu uspokajającym mają tę przewagę nad syntetycznymi lekami nasennymi, że nie powodują lekozależności, czyli nadmiernego przyzwyczajenia i uzależnienia od tych leków. Wśród nich znajdują się korzeń kozłka, liść melisy, szyszka chmielu, ziele męczennicy, ziele serdecznika, kwiat lawendy. Hamują one nadpobudliwość psychiczną, jednocześnie ułatwiając zasypianie. Surowce roślinne o działaniu uspokajającym dostępne są w różnych produktach leczniczych. W aptekach możemy znaleźć monopreparaty, czyli produkty zawierające wyłącznie jeden składnik czynny, bądź produkty złożone zawierające w swoim składzie kompozycje roślin o działaniu uspokajającym. Zastosowanie surowców roślinnych o podobnym działaniu, pozwala na uzyskanie silniejszego działania przy zastosowaniu mniejszych dawek substancji czynnych. Ponadto, surowce te uzupełniają leczenie, działając na pozostałe narządy i układy, których prawidłowa praca jest zaburzona z powodu nadmiernego napięcia nerwowego. Wśród leków roślinnych o działaniu uspokajającym mamy różne postacie farmaceutyczne, które pozwalają na dobranie dla siebie jak najbardziej dogodnej formy. Na przykład mamy stałe postacie leków, takie jak tabletki, kapsułki czy tabletki powlekane, które są szczególnie polecane pacjentom preferującym szybką i wygodną formę produktu do połknięcia. Dostępne są również płynne postacie leków uspokajających, gotowe takie jak krople czy nalewki oraz zioła do zaparzania.


Tylko leki leczą

Roślinne leki o działaniu uspokajającym otrzymamy w aptece bez recepty lekarskiej. Dlatego dokonując zakupu pytajmy farmaceutę, czy jest to rzeczywiście produkt leczniczy, a nie suplement diety. Różnica jest zasadnicza, mimo podobnego opakowania. Produkt leczniczy jest zarejestrowanym i zweryfikowanym co do składu i skuteczności działania. Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie ma właściwości leczniczych i nie podlega tak rygorystycznym kontrolom jak produkt leczniczy.