Title Image

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana – Oczar wirginijski , Orzech czarnoksięski
Hamamelidaceae – Oczarowate

W lecznictwie stosowany są kora oraz liście oczaru zbierane z roślin rosnących w granicach zasięgu naturalnego. Rośliny rosnące w Polsce nie znajdują takiego zastosowania.

Oczar wirginijski wygląd i pochodzenie:

Oczar występuje w formie krzewu lub niewysokiego drzewa. Charakterystyczną cechą jego wyglądu są intensywnie żółte kwiaty, kwitnące późną jesienią, lub zimą. Roślina ta pochodzi z obszaru Ameryki Północnej, gdzie była wykorzystywana przez rdzennych Indian. Obecnie, również w Polsce można spotkać uprawy oczaru wirginijskiego, powstałe przede wszystkim w celach dekoracyjnych.

Oczar wirginijski działanie i zastosowanie:

W składzie wyciągu z kory i liści oczaru znajdują się garbniki, flawonoidy, saponiny, kwasy (galusowy i elagowy) oraz leukoantocyjanidy. Działanie powyższych związków jest wielokierunkowe. Po pierwsze, oczar wirginijski jest surowcem o właściwościach ściągających (zmniejszających krwawienie, wysięk i sączenie płynów ustrojowych z rany). Kolejnym kierunkiem działania wyciągu z oczaru jest uszczelnianie naczyń krwionośnych i zmniejszenie kruchości kapilar, reguluje ponadto krążenie podskórne.

Ekstrakt z oczaru wirginijskiego posiada również właściwości przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się ran i przeciwbakteryjne.

Zalecany jest w niewielkich ilościach przy nieżytach, niewielkich krwawieniach z układu pokarmowego i płuc, w przypadku występowania żylaków, zapaleniu błony śluzowej jelita grubego, w biegunce i dyzenterii.

Oczar stosuje się również jako preparat do użytku zewnętrznego: w postaci okładów, maści, żelu, destylatu – przyspiesza gojenie się ran, pomaga zlikwidować opuchliznę wywołaną przez stłuczenia, obrzęki, ukąszenia owadów, oparzenia, zapobiega infekcjom oraz likwiduje negatywne skutki wpływu promieni UV. Stosuje się go w leczeniu hemoroidów, bólach reumatycznych stawów i kręgosłupa, oraz nadwyrężeniu i bólach mięśni. Oprócz tego oczar ma zastosowanie na miejscowe zapalenia skóry i błon śluzowych, guzy krwawnicowe, czyraki, dolegliwości żylakowe, upławy, niektóre egzemy, zmiany grzybicze skóry, podrażnienia skóry po depilacji i goleniu, do płukania jamy ustnej, pędzlowania dziąseł. Zwalcza bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.

Zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych to cecha, dzięki której oczar wirginijski można polecić osobom z cerą naczynkową, a także każdemu, kto chciałby wspomóc funkcje obronne swojego organizmu. Uszczelnienie naczyń krwionośnych umożliwia bardziej efektywną pracę całej gamy procesów obronnych naszego organizmu, która jest uruchamiana w trakcie „inwazji” czynników chorobotwórczych. Lepsza szczelność naczyń krwionośnych to również sprawniejszy przepływ krwi przez naczynia i mniejsze ryzyko zastojów krwi w żyłach, jak i powstawania żylaków.

Działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wsparte działaniem ściągającym daje możliwość zastosowania wyciągów z oczaru wirginijskiego w łagodzeniu objawów trądziku młodzieńczego. Wyciąg z oczaru przyczynia się bowiem do zmniejszenia szerokości porów skórnych, a tym samym ograniczenia ich widoczności. Równocześnie, ograniczony zostaje proces zapalny w obrębie wyprysku, co dodatkowo hamuje rozprzestrzenianie infekcji i przyspiesza gojenie powstałej zmiany skórnej.

Dzięki zawartości garbników i flawonoidów używany jest do produkcji balsamów i kremów przeznaczonych do masażu ujędrniającego ciało, toników oraz maseczek. Przyśpiesza proces regeneracji skóry skutecznie ją odmładzając. Pobudza ziarninowanie skóry.

en_GBEN