WIADOMOŚCI

10 listopad 2010
Dziurawiec na depresje
Dziurawiec na depresje

Na stan depresji składa się wiele dolegliwości dotyczących sfery psychiki, ale także dolegliwości fizycznych. O depresji łagodnej mówimy, gdy występują co najmniej dwie główne jej oznaki oraz co najmniej dwa objawy z nimi związane (tabelka poniżej). W depresji umiarkowanej pojawiają się co najmniej dwie lub trzy główne oznaki oraz co najmniej trzy, cztery objawy. Większość z nas doświadczyła w swoim życiu objawów zmęczenia, smutku, braku apetytu, niskiego poziomu koncentracji. Zazwyczaj z upływem czasu, po kilku godzinach lub dniach, te uczucia ustępują. Natomiast w depresji utrzymują się znacznie dłużej. Do ustalenia rozpoznania epizodu depresji niezbędne jest stwierdzenie utrzymywania się zaburzeń przez co najmniej dwa tygodnie.

Pomocnym w leczeniu depresji jest ziele dziurawca. Zawiera ono kilka grup związków o działaniu przeciwdepresyjnym. Są to hiperycyny, floroglucynole (hiperforyna), ksantony oraz flawonoidy. W wielu badaniach klinicznych uzyskano pozytywne rezultaty w leczeniu stanów depresji preparatami z dziurawca oraz stwierdzono podobną skuteczność działania co przeciwdepresyjnych leków syntetycznych. Leki z dziurawca są bardzo dobrze tolerowane. Objawy niepożądane obserwowano znacznie rzadziej (o 30%) u pacjentów stosujących preparaty z dziurawca niż stosujących syntetyczne leki przeciwdepresyjne.

Preparaty z dziurawca mają zastosowanie w leczeniu depresji łagodnej i umiarkowanej, również tej występującej w okresie menopauzalnym.

Mimo iż preparaty z dziurawca są lekami roślinnymi, należy zwrócić uwagę, że i one mogą powodować działania uboczne oraz wchodzić w interakcje z innymi stosowanymi przez pacjentów lekami. Możliwość ich stosowania należy skonsultować z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie preparatu, zwłaszcza wyższych dawek (5,6 mg hiperycyn dziennie), zwiększa wrażliwość na promieniowanie UV-A i może powodować reakcje fototoksyczne. Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji. Podczas przyjmowania preparatów z dziurawca należy unikać przebywania na słońcu. Rzadko mogą wystąpić również reakcje nadwrażliwości, zawroty głowy, uczucie zmęczenie, a przy dłuższym stosowaniu podrażnienie śluzówki żołądka. Nie ma przeciwwskazań do długotrwałego stosowania preparatów, lecz jeśli dolegliwości trwają mimo leczenia dłużej niż 4-6 tygodni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, epizodami depresji zagrożone jest około 20% populacji ludzkiej. Większość rozpoznanych przypadków ma charakter łagodny i umiarkowany, kwalifikuje się do leczenia preparatami z dziurawca – skuteczną alternatywą dla syntetycznych leków przeciwdepresyjnych.

dr Izabela Michalska - Labofarm

Galeria zdjęć