Helichrysum arenarium – Kocanki piaskowe
Asteraceae – Astrowate
W lecznictwie stosowany jest kwiatostan kocanek – Helichrysi inflorescentia, zebrany na początku kwitnienia i wysuszony w suszarni w temp. nie wyższej niż 35°C. Surowiec ma zapach słodkawy, lekko korzenny, smak gorzkawy, ściągający.
Kocanki piaskowe wygląd i pochodzenie:
Roślina ta występuje we wsch. i środk. Europie oraz Azji; w Polsce pospolita na niżu w suchych lasach, zaroślach, przydrożach, ugorach i nieużytkach, zwłaszcza na glebie piaszczystej. Jest pod częściową ochroną. Wyrasta do 10 – 30(50) centymetrów, popielatoszara, wełnistofilcowata (cała roślina jest pokryta srebrzystymi włoskami). Pod ziemią posiada kłącze. Łodygi płonne krótkie; dźwigające kwiatosatn – dłuższe. Kwiaty zebrane w kuliste, pomarańczowo-żółto-złociste koszyczki tworzące baldachokształtną wiechę. Okrywa koszyczków jest suchobłoniasta. Brzeżne kwiaty to kwiaty żeńskie, wewnętrzne, wyrastające w jednym szeregu kwiaty rurkowe są obupłciowe. Owoc 5-kanciaste niełupki o długości 1mm z puchem kielichowym.
Kwiatostany zbiera się VII – X, przed ich całkowitym rozwinięciem, obcina się je wraz z dwucentymetrową szypułką.
Kocanki piaskowe działanie i zastosowanie:
Kocanki piaskowe zawierają: ok. 0,8% związków flawonoidowych jak glikozydy, naryngeniny, apigeniny i kemferolu, izosalipurpozyd, żółte barwniki arenol i homoarenol, karotenoidy, ftalidy, olejek i ślady skopoletyny.
Działanie kwiatostanu kocanek:
– Żółciopędne, żółciotwórcze i rozkurczające;
Odwar z kocanek działa pomocny jest w schorzeniach wątroby, szczególnie powstałych na tle niedostatecznego wytwarzania żółci, w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych. Kocanki stosowano także w niedokwaśności soku żołądkowego, a tym samym w zaburzeniach trawienia.
– Przeczyszczające,
– Moczopędne;
w lecznictwie ludowym – w chorobie reumatycznej oraz dnie moczanowej.