Title Image

Eukaliptus gałkowy

Eukaliptus gałkowy

Eucaliptus gałkowy – Eukaliptus gałkowy
Myrtaceae – Mirtowate
Surowiec stanowią starsze liście eukaliptusa – Eucalypti folium do otrzymywania olejku eukaliptusowego.

Eukaliptus gałkowy wygląd i pochodzenie:

Szybko rosnące drzewo, pochodzące z Australii i Tasmanii, rozpowszechniony i uprawiany w rejonie Morza Śródziemnomorskiego, w Indonezji, Nowej Zelandii i w Brazylii. Rozmnażany z nasion wiosną. Drzewo wys. do 60 m, odznaczające się różnolistnością. Starsze liście są ogonkowe, ułożone skrętolegle, lancetowate, skórzaste, nagie, z wierzchu ciemnozielone. Młode rośliny i gałązki mają liście naprzemianległe, siedzące, jajowate. Pąki kwiatowe pojedyncze na krótkich szypułkach. Owocem wielonasienna, zdrewniała torebka z bardzo licznymi małymi nasionami.

Eukaliptus gałkowy działanie i zastosowanie:

Zewnętrznie eukaliptus stosuje się w inhalacjach w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach z kaszlem i katarem, zapaleniu zatok. Pobudza czynność wydzielniczą dróg oddechowych, rozkurcza oskrzela, upłynnia zalegający śluz i ułatwia jego odkrztuszanie. Odkażanie skóry i błon śluzowych. Olejek eteryczny zawarty w liściach eukaliptusowych jest głównym składnikiem w produkcji maści stosowanych do nacierania ciała w czasie przeziębień, nieżytach górnych dróg oddechowych, astmie, zapaleniu oskrzeli.

Podsumowując Eukaliptus to:

– Antyseptyk – ze względu na właściwości antyseptyczne jest bardzo pomocny w leczeniu przeziębień, gryp, bólów gardła.
– Środek wykrztuśny – stosowany w leczeniu infekcji płucnych, między innymi zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc.
– Środek rozgrzewający – stosowany w celu złagodzenia infekcji górnych dróg oddechowych. W tym samym celu napar z liści eukaliptusowych jest stosowany jako płukanka gardła.
– Środek łagodzący ból – rozcieńczonym olejkiem aromatycznym eukaliptusa można smarować bolące miejsca w celu złagodzenia reumatycznych bólów, zastałych mięśni, neuralgii. Olejek z eukaliptusa pomocny jest w leczeniu niektórych infekcji bakteryjnych skóry.
– Inne zastosowania medyczne – opryszczki, napięciowe bóle głowy, infekcje wirusowe.

en_GBEN