Dolegliwości sercowe objawiają się zmniejszeniem przepływu wieńcowego ograniczającym optymalne funkcjonowanie mięśnia sercowego przy zwiększonym zapotrzebowaniu serca na tlen. W dolegliwościach sercowych stosuje się środki pomocnicze w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca, nie wymagającej stosowania innych leków, bez objawów zastoju w krążeniu i w osłabieniu mięśnia sercowego u osób w wieku starszym.
Żylakowatość objawia się poszerzonymi i poskręcanymi odcinkami żył powierzchownych kończyn dolnych, widocznych i wyczuwalnych przez skórę. Żylaki powstają wskutek wrodzonej lub nabytej niewydolności zastawek żylnych, co powoduje upośledzenie odpływu i zwiększenie ciśnienia hydrostatycznego krwi w żyłach powierzchniowych. Stan taki może prowadzić do zaburzeń miejscowych odżywiania tkanek z ich przebarwieniem, rozpadem i powstaniem owrzodzenia żylakowatego. Produkty stosowane w leczeniu stanów zapalnych naczyń krwionośnych, działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i zwiększają napięcie ścian żył.
Nadmiar cholesterolu może odkładać się w ścianach tętnic powodując groźne zwężenia (miażdżycę). Nadmiar cholesterolu jest jedną z przyczyn choroby zwyrodnieniowej tętnic, w której na wewnętrznej powierzchni ścian tętnic tworzą się blaszki miażdżycowe zwężające naczynie i upośledzające prawidłowy przepływ krwi. W nadmiarze cholesterolu stosuje się produkty obniżające ciśnienie tętnicze, odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych i zmniejszanie jego stężenia w surowicy, działające antyagregacyjnie i zwiększające aktywność fibrynolityczną.
Miażdżyca jest to choroba zwyrodnieniowa tętnic, w której na wewnętrznej powierzchni ścian tętnic tworzą się blaszki miażdżycowe zwężające naczynie i upośledzające prawidłowy przepływ krwi. Powstawanie miażdżycy związane jest z dietą, zwłaszcza zawierającą duże ilości nasyconych tłuszczów oraz z wysokim stężeniem lipoprotein małej gęstości (LDL) we krwi. Wysokie ciśnienie krwi wpływa również uszkadzająco na tętnice i pogłębia chorobę. Miażdżyca z kolei potęguje nadciśnienie, może upośledzać dopływ krwi do kończyn i bywa często przyczyną zgorzeli kończyn. W miażdżycy stosuje się produkty obniżające ciśnienie tętnicze, odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych i zmniejszanie jego stężenia w surowicy.
Dolegliwości stawowe objawiają się bolesnością i sztywnością stawów oraz mięśni. Pomocniczo w leczeniu choroby reumatycznej stosuje się produkty łagodzące dolegliwości stawowe.
Przeziębienie jest to zapalenie błony śluzowej gardła i nosa spowodowane przez jeden z rodzajów wirusów. Oprócz drogi kropelkowej do zakażenia dochodzi często przez dotyk, a wrotami zakażenia bywają spojówki. Stany zapalne błony śluzowej objawiają się obrzękniętą błoną śluzową, co utrudnia lub uniemożliwia przepływ powietrza. Gruczoły śluzowe stają się nadmiernie aktywne i produkują duże ilości śluzu. Prowadzi to do powstania wodnistej wydzieliny. W leczeniu przeziębień stosuje się produkty wspomagające leczenie początkowych objawów tej choroby, również z podwyższoną temperaturą oraz kaszlem.
Bóle głowy mogą stanowić jeden z objawów przeziębienia, ale mogą też powstawać wskutek rozszerzenia tętnic głowy. Rozrzedzenie tętnic poprzedzone jest ich zwężeniem (kurczem), co często powoduje chwilowe zaburzenie czynności mózgu. Mogą wystąpić również przejściowe zaburzenia neurologiczne. W bólach głowy stosuje się preparaty wykazujące działanie przeciwbólowe, również przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Gorączka objawia się podwyższoną temperaturą ciała powyżej 37C, mierzonej w jamie ustnej. Gorączka spowodowana jest przestawieniem ośrodka termoregulacji. Produkty stosowane w chorobach przeziębieniowych działają napotnie i przeciwgorączkowo.
Depresja jest to stan smutku i niezadowolenia, zwykle długotrwały. Może być normalną reakcją na przykre zdarzenia lub może być objawem rzeczywistej choroby depresyjnej. Patologiczna depresja cechuje się poczuciem beznadziejności i nieproporcjonalną do przyczyny reakcją przygnębienia i lęku. Obecne jest spowolnienie czynności ruchowych i psychicznych, trudności w koncentracji, czynienie wyrzutów i oskarżeń pod swoim adresem oraz utrata szacunku do samego siebie. W nastrojach depresyjnych stosuje się produkty ładzące stany depresyjne i pomagające w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.
Trudności w zaśnięciu lub zbyt krótki czas snu są bardzo częstym zjawiskiem i są zwykle spowodowane zmartwieniem, napięciem, depresją, bólem, ale mogą też być związane z podeszłym wiekiem. Zapotrzebowanie na sen jest osobniczo zróżnicowane, a osoby, które śpią niewiele, rzadko lub w ogóle, odczuwają szkodliwe tego skutki dla zdrowia. W trudnościach w zasypianiu stosuje się produkty osłaniające OUN przed stresem dnia codziennego, pozwalające na odhamowanie psychiczne, sprzyjające powstawaniu pogotowia snu i ułatwiające zasypianie.