Menyanthes trifoliata – Bobrek trójlistkowy
Menyanthaceae – Bobrkowate
W lecznictwie stosowany jest liść bobrka, zebrany w V-VI i wysuszony w cienkiej warstwie w miejscach zacienionych na powietrzu lub w suszarniach.
Bobrek trójlistkowy wygląd i pochodzenie:
Bobrek trójlistkowy występuje w całej Europie oraz w umiarkowanych strefach Azji i Ameryki Pn. W Polsce popularny na zbiorowiskach błotnych i torfowiskach.
Kłącza rośliny grube, walcowate. Łodyga prosto wzniesiona, naga i bezlistna. Liście położone skrętoległe, liście wyłącznie odziomkowe, długoogonkowe, pochwiaste, 3-listkowe. Kwiatostan groniasty na bezlistnej szypułce, kwiaty białoróżowe, zebrane w gęste, zwężające się ku szczytowi grona. Kielich 5-dzielny, lejkowato-dzwonkowaty. Owoc kulisto-jajowata torebka zawierająca drobne nasiona brązowej barwy.
Bobrek trójlistkowy działanie i zastosowanie:
Liść bobrka zawiera irydoidy o gorzkim smaku (swerozyd, do 10% loganiny, mentafolinę, sekologaninę, foliamentynę, niewielkie ilości alkaloidów (gencjanina), do 7% garbników, fenolkwasy, saponiny, flawonoidy (pochodne kwercetyny i kemferolu).
Liść bobrka wchodzi w skład mieszanek ziołowych stosowanych w leczeniu zaburzeń trawiennych, w stanach zapalnych dróg żółciowych i kamicy żółciowej. Wyciągi z liści zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają łaknienie. Stosuje się je w chorobach przewodu pokarmowego, także przy anemii, niestrawności, przy występowaniu pasożytów układu pokarmowego. Bobrek polecany jest szczególnie osobom starszym. Łagodzi także bóle migrenowe, wzmacnia i korzystnie wpływa na stan nerwowy ludzi chorych.