Plantago maior – Babka zwyczajna, babka szerokolistna, babka większa
Plantaginaceae – Babkowate
Surowiec stanowią liście, zebrane V-IX i szybko wysuszone w warunkach naturalnych lub suszarniach w temp. 40 °C. Moc leczniczą mają również jej nasiona.
Babka zwyczajna wygląd i pochodzenie:
Babka zwyczajna jest byliną występującą w strefie umiarkowanej, w Polsce można ją spotkać na przydrożach, pastwiskach, brzegach wód, rowach i łąkach. Łodyga wysoka do 40-60 cm, wzniesiona, naga, nieulistniona. Liście odziomkowe zebrane w różyczkę, szeroko jajowate, ogonkowe, o szczycie zaokrąglonym, ciemnozielone. Kwiatostan kłosowaty, nasiona jasnobrunatne, pomarszczone.
Babka zwyczajna działanie i zastosowanie:
Babka zwyczajna zawiera glikozydy irydoidowe, flawonoidy, związki śluzowe, związki triterpenowe, witaminę C i K, związki mineralne, zwłaszcza potasu. Wyciągi z liścia stosowane są jako lek osłaniający (związki śluzowe) i przeciwzapalny (irydoidy, garbniki) w chorobach przewodu pokarmowego i zapaleniu oskrzeli, w stanach zapalnych gardła. W medycynie ludowej świeże liście przykładano na niewielkie zranienia, ukąszenia owadów, zwichnięcia, ropiejące rany, owrzodzenia, napar służył do przemywania trudno gojących się ran.
W życiu codziennym wykorzystywane są przede wszystkim właściwości wykrztuśne babki zwyczajnej oraz charakterystyczna dla niej umiejętność hamowania wydzielania śluzu. Syrop z babki podawany jest zatem osobom przeziębionym zwłaszcza, gdy męczy je duszący kaszel utrudniający oddychanie. Przydaje się również osobom zmagającym się z katarem, a nawet zapaleniem zatok, ma bowiem właściwości wysuszające śluz, przeszkadzający chorym w normalnym funkcjonowaniu. Te same możliwości przyczyniają się do tego, że jest ona również ziołem zalecanym w leczeniu kataru siennego i alergii, choć oczywiście nie może zastąpić całkowicie tradycyjnych leków zapisanych pacjentowi przez prowadzącego go lekarza.
Napary z wysuszonych liści pomagają oczyścić organizm z toksyn, obniżyć temperaturę, zlikwidować stany zapalne. Działają zbawiennie na układ trawienny, moczowy i oddechowy.
Napary z nasion powlekają błony śluzowe chroniąc je przed przekrwieniem i nadmierną przepuszczalnością włosowatych naczyń krwionośnych. Babka chroni organizm przed wirusami i nowotworami. Polecana jest najczęściej przy takich dolegliwościach jak: nieżyt żołądka, zespół jelita nadwrażliwego, wrzody żołądka, biegunki, w stanach zapalnych układu moczowego i oddechowego.